Ostatnia akcja Samorządu Uczniowskiego

We wtorek 21 czerwca Samorząd Uczniowski, pod opieką Pani pedagog Edyty Dziki, przeprowadził AKCJĘ „OZŁACAMY KASISI” i zorganizował kiermasz słodkości  – sprzedawano ciasteczka, ciastka, które dzieci same wykonały  w domu wraz z rodzicami. Każde dziecko, które zakupiło w tym dniu słodkości lub wsparło akcję, wrzucając drobne pieniążki do specjalnej skarbonki, zapisało swoje imię na sercu, które jest jednym z elementów sykomory – drzewa, które pełni rolę logo Fundacji. Symboliczny plakat, jest wizualnym potwierdzeniem zaangażowania naszych dzieci i nas nauczycieli, w sprawy ich rówieśników w Afryce.

Skąd pomysł na taką akcję?

16 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. To właśnie tego dnia, w 1976 roku w Soweto w Republice Południowej Afryki, tysiące czarnoskórych dzieci wyszło na ulicę, protestując przeciwko niskiej jakości edukacji i nierówności społecznej. Zastrzelono wówczas setki młodych ludzi, którzy domagali się jedynie respektowania ich podstawowych praw. Aby upamiętnić to wydarzenie, organizowana jest ogólnopolska akcja Fundacji Kasisi (http://www.fundacjakasisi.pl/pl) Szymona Hołowni pt. „Ozłacamy Kasisi”, która opiera się na dwóch filarach.

Pierwszym z nich są działania edukacyjne – uczniowie zdobywają wiedzę o życiu dzieci w domach dziecka w Zambii,  o warunkach życia w tym kraju, o celach Fundacji oraz o idei crowdfundingu, czyli finansowania społecznego. Drugi filar to zbiórka drobnych złotówek, które pozwolą realnie odmienić życie podopiecznych Fundacji. Akcja ma również na celu to, by dzieci poznały warunki życia ich rówieśników w Afryce, uzmysłowiły sobie wartość pieniądza – w Afryce duża rodzina jest w stanie przeżyć jeden dzień za niecałe 5 zł. Dzieci  poprzez przeprowadzanie  akcji, poznają siłę, która tkwi w solidarności małych gestów, leżącej u podstaw crowdfundingu (finansowania społecznego).Logo Fundacji stworozne przez dzieci razem z ich imionami - potwierdzenie włączenia się do Akcji