Już wkrótce kolejne naukowe spotkanie!

3 grudnia

serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie

w ramach Uniwersytetu Dziecięcego Unikids.

 

W programie:

wykład: 10.00-11.00
warsztaty: 11.00-12.00, 12.00-13.00

 

Wykład : „Szczęśliwy ten dom, gdzie pająki są”                                                                                                                                Czy pająki są naprawdę takie straszne? A może nasz strach wynika z tego, że tak mało o nich wiemy?                               Kiedyś mówiono właśnie, że dom, w którym mieszkają pająki, to dom szczęśliwy. A Wy co na ten temat sądzicie?

Pająki zawsze fascynowały człowieka. Jeden z mitów greckich opowiada o dziewczynie imieniem Arachne, która ośmieliła się wyzwać Atenę na pojedynek tkacki. Jej tkanina była co najmniej równie piękna, jak dzieło bogini, która na ten widok, w gniewie, rozdarła utkany przez Arachne gobelin a ją samą uderzyła czółnem tkackim. Dziewczyna powiesiła się z rozpaczy. Atena zasmuciła się i widząc do czego doszło postanowiła ożywić Arachne, jednak nie jako człowieka, a jako pająka, który już zawsze tkać będzie misterne nici.

Na przestrzeni wieków zmieniał się stosunek człowieka do pająków. Dzisiaj nie są to może nasze ulubione żyjątka, ale w starożytnym Rzymie były ogromnie cenione ze względu na lecznicze właściwości ich pajęczyn. Dlatego też Rzymianie mieli zwyczaj hodować pająki w swoich obozach wojskowych. Był to dobry sposób na oszczędzanie czasu oraz oszczędzanie na (często kosztownych) żołnierzach.

Na dzisiejszym wykładzie będziemy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję poznać bliżej (nawet całkiem blisko) zachowanie, wygląd oraz środowisko naturalne, w którym żyją  pajęczaki a także zgłębić sekrety dotyczące ich oddziaływania na człowieka.

Dowiemy się również w jaki sposób człowiek wykorzystuje ich pomoc do budowania „lepszego jutra”. Wszystkie tematy zostaną zilustrowane na żywych przykładach aby jak najdokładniej je poznać. Dla odważnych, będzie możliwość kontaktu wręcz namacalnego z wielkimi pajęczakami – Ptasznikami (zobaczymy aż 6 gatunków)

Naszymi kosmatymi gośćmi będą również: skorpiony, słynna Czarna wdowa, kątnik domowy, uropyga, amblypyga, nastrosz trzęs i inni.

 Warsztat: „Nie ujdzie Ci to płazem!”                                                                                                                                                        Czas zacząć przygodę, w której głównymi bohaterami będą zwierzęta niepozorne i często pomijane. Mało kto wie, ale to właśnie one jako pierwsze postawiły nogę na naszym lądzie. Płazy opanowały naszą planetę na długo przed nastaniem epoki wielkich gadów czyli dinozaurów. Świadczy o tym wiele cech charakterystycznych w budowie ich ciała, dzięki którym potrafią żyć zarówno na lądzie jak i w wodzie.

Czy dotykaliście kiedyś żabiej skóry? Jeśli tak, to na pewno wiecie jaka jest obślizgła…a dlaczego ona akurat ma taką skórę a nie inną? Na to ważne pytanie i wiele innych odpowiemy sobie wspólnie na warsztatach o płazach, których gościem honorowym będzie właśnie żaba. Postaramy się przemienić ją w księcia, ale jeśli się nie uda, to trudno, w końcu nie wiadomo czy znajdzie się jakaś chętna dziewczyna do jej pocałowania.

Czy wiecie, że oprócz żab, na całym świecie żyje 7044 skatalogowanych gatunków płazów? Jedne skaczą, inne chodzą, jeszcze inne potrafią jedynie pływać, każdy ma w sobie coś innego, niecodziennego. Będzie również niespodzianka – opowiemy wam o płazach często pomijanych przez naukę – ze względu na ich rzadkość i skryty tryb życia.

Oczywiście wszystkie te informacje będą przedstawione, w miarę możliwości na żywych, prawdziwych przykładach. Odwiedzą nas następujący goście: Kumak dalekowschodni, Żaba rogata, Traszka marmurkowata, Aksolotl meksykański, Drzewołaz, Rzekotka, Salamandra a nasz pokaz wzbogacimy fascynującymi filmami i prezentacją multimedialną. Na koniec czeka nas konkurs z nagrodami!

Warsztat: „Świecące roztwory, czyli luminescencja i jej wykorzystanie w praktyce”                                                            Czy istnieją roztwory emitujące światło? Na tych warsztatach omówimy zjawisko luminescencji. Wykażemy, że bilety, napoje i niektóre owoce są w stanie emitować pochłonięte promieniowanie ultrafioletowe. Poznamy rywanol oraz fluoresceinę. Naszej uwadze nie umknie również cukierek świecący w ciemności.

 

 

Zapisy pod numerem telefonu 508-102-111, 33 816-55-73 lub osobiście w siedzibie szkoły przy ul. Krakowskiej 30. Zapraszamy i do zobaczenia!