AKCJA „OZŁACAMY KASISI”

16 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. To właśnie tego dnia w 1976 roku w Soweto w Republice Południowej Afryki tysiące czarnoskórych dzieci wyszło na ulicę, protestując przeciwko niskiej jakości edukacji i nierówności społecznej. Zastrzelono wówczas setki młodych ludzi, którzy domagali się jedynie respektowania ich podstawowych praw. Chcąc upamiętnić to wydarzenie w tym tygodniu nasza szkoła weźmie udział w jednej z ogólnopolskich akcji Fundacji Kasisi Szymona Hołowni pt. „Ozłacamy Kasisi”, która opiera się na dwóch filarach.
Pierwszym z nich są działania edukacyjne – uczniowie dowiedzą się na specjalnie przygotowanych lekcjach o życiu dzieci w domach dziecka w Zambii, warunkach życia w tym kraju, o celach Fundacji oraz o idei crowdfundingu , czyli finansowania społecznego. W ramach zajęć dzieci będą wykonywać różne prace związane z tematyką lekcji, które będzie można podziwiać pod koniec tygodnia na korytarzach szkoły. Drugi filar to zbiórka drobnych złotówek, według pomysłu dzieci, które pozwolą realnie odmienić życie podopiecznych Fundacji. Akcja ma na celu to, by dzieci w Polsce:
poznały warunki życia ich rówieśników w Afryce,
przekonały się, na podstawie historii dzieci z Afryki, że miłość i ciepło relacji międzyludzkich są najlepszym lekarstwem na nieszczęścia i krzywdy,
uzmysłowiły sobie wartość pieniądza – w Afryce duża rodzina jest w stanie przeżyć jeden dzień za niecałe 5 zł!
poprzez przeprowadzaną zbiórkę poznały siłę, która tkwi w solidarności małych gestów, leżącej u podstaw crowdfundingu (finansowania społecznego),
doświadczyły satysfakcji, jaka płynie z niesienia pomocy innym z uśmiechem i wyobraźnią.
Oprócz zaangażowania dzieci podczas zajęć i wykonywania prac związanych z tematyką akcji, chcielibyśmy zaprosić Państwa do ostatniego już włączenia się w akcje Samorządu Szkolnego i całej Szkoły w tym roku szkolnym. W czwartek na przerwie śniadaniowej zostanie zorganizowany kiermasz słodkości (ciasteczka, ciastka), które dzieci same wykonają w domu wraz z rodzicami, jako element własnego zaangażowania w niesienie pomocy innym. Słodkości, jeżeli Państwo uznają wraz z dziećmi mogą kształtem przypominać jeden z symboli akcji (serce), ale również mogą być Państwa i dzieci kreatywnym pomysłem. Ciastka sprzedawane będą wtedy za symboliczną złotówkę. Zachęcamy, aby dzieci miały ze sobą w tym dniu przeznaczone na to pieniążki, które otrzymają od Państwa lub tak, jak będziemy zachęcać – pochodziły z ich własnych oszczędności. Każde dziecko, które zakupi w tym dniu słodkości lub wesprze akcję wrzucając drobne pieniążki do specjalnej skarbonki, zapisze swoje imię na sercu, które będzie jednym z elementów sykomory – drzewa, które pełni rolę logo Fundacji. Symboliczny plakat, który oczywiście będzie umieszczony w widocznym miejscu w szkole, będzie wizualnym potwierdzeniem zaangażowania naszych dzieci i nas nauczycieli w sprawy ich rówieśników w Afryce.
Skarbonka będzie jeszcze w piątek dostępna w sekretariacie, gdyby niektórzy uczniowie zapomnieli w czwartek wesprzeć akcję lub gdyby Państwo dodatkowo chcieli wesprzeć cel Fundacji Kasisi.
Tym, którzy zaangażują się w akcję – dziękujemy!!!!